Kişisel

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 1869’dan bu yana hep bir çekişme durumu vardı. Bakü’de Ermeni nüfusu, öte yandan Azerbaycan’lı nüfusun yaşadığı Ermenistan’da ise Türklerin göçüyle bir boşalma yaşandı. Geçen ayın 27’sinde Ermenistan birlikleri Karabağ’daki Türk köylerine hücum etti ve katliam yaptı.

Türkiye, Azerbaycan’ın savunmasını birçok yönden destekliyor. Resmen Türk Silahlı Kuvvetleri orada olmasalar da diplomasi, politika ve maddi bakımdan Türkiye, Azerbaycan’a destekte bulunuyor. Ermenistan’ı ise Rusya ve bazı Avrupa devletlerinin desteklediği gayet açık ve net ortada.

10 Ekim saat 12.00 itibari ile bölgedeki cenazelerin ve esirlerin değişimi adına ateşkes ilan edildi. Ermenistan daha 24 saat dolmadan Azerbaycan’ın Gence kentine saldırarak ateşkesi ihlal etti.

İkinci ateşkes 18 Ekim’de saat 00.00 itibari ile geçici insani ateşkes olarak ilan edildi. Ermenistan bu sefer ise Cerbayıl çevresinde ki bölgelere ve Araz nehri boyunca kurtarılan köylere havan ve toplarla saldırarak tekrardan ateşkesi ihlal etti.

Ermenistan’ın bu hareketlerinin temelinde Azerbaycan’ın ateşkesi ihlal etmesini sağlamak var. Azerbaycan ateşkesi ihlal ettiği takdir de diğer Avrupa devletlerinin Azerbaycan’a karşı bir tutum sergileyerek bölgedeki gücü Ermenistan’a verecekleri revaçta olan bir gündem konusu.

Kardeş devletimiz olan Azerbaycan’ın her koşulda ve her daim arkasındayız. Bölmelerine asla izin vermeyeceğiz. Azerbaycan ve Türkiye iki devlet tek millettir. Ermenistan’ın bu hain saldırılarını kınıyorum.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir