Kişisel

Faiz kararının etkisi

Merkez bankası açıklamasını yaptı. Faiz oranını indirdi. Eee sonra n’oldu? Döviz kuru artışa gitti. Türk lirası oldu mu bize 11? Oldu. Şu aralar yeni bir iş yatırımı yapmak isteyen varsa etiket işini düşünebilir. Dolar arttıkça zam geliyor. Market fiyatları sabit değil. Reyon görevlileri sürekli değiştirdikleri etiketlerin fotoğraflarını sosyal medyada paylaşıyor. Durum bir süre sonra simülasyona dönüyor bence. Bir şeyler yaşıyoruz ama gerçekmiş gibi tepki veremiyoruz. Sanki bir oyunun içindeyiz ve oyun bitecek gibi davranıyoruz. Verilen faiz kararı orta sınıfın oranını gittikçe azaltıyor. Bu da fakirlik oranının daha fazla artması demek.

***

Geçenlerde bir yazıya denk geldim, bu ülkenin kahrını gençler ve çocuklar çekiyor diye. O kadar haklı bir söylem ki… Ne yaşam kalitesi sunabildiniz bu çocuklara ne özgürlük alanı ne yurt dışı imkânı ne ekonomi ne de istihdam…

Helalleşme çağrısı

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde helalleşme listesiyle gündeme geldi. Bence yerinde bir hareket yaptı. Başında bulunduğu partisinin geçmişte yaptığı hatalarının farkında olduğunu belirterek kimlerden helallik alacağını açıkladı. Bakın, siyaset masum değildir. Her partinin bazı kesimlerde açtığı yaralar, tahribatlar mutlaka vardır ama önemli olan kişisel olarak siz karar vermeseniz bile bazı olaylara, içinde bulunduğunuz kurumun daha önce yaptığı hataları bilerek başa gelir ve sorumluluğunu alırsınız. O yüzden Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu bu davranış takdir edilesi bir davranıştır. Neyle ilgili olursa olsun giyimi ve inancı yüzünden hiç kimsenin eğitim hakkı elinden alınamaz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir